CZYM JEST BRAND PERSONA I JAK JĄ STWORZYĆ DLA SWOJEJ FIRMY ?
Jeśli masz już stworzoną strategię dla swojej marki czy firmy, udało Ci się wypracować takie elementy jak: język komunikacji, styl komunikacji, brand DNA, osobowość i tożsamości to przyszedł czas na stworzenie Brand persony.
Przy całym wysiłku włożonym w tworzenie marki łatwo zapomnieć, że stworzenie Brand persony jest niezwykle ważnym aspektem.
Dlaczego?
Otóż dlatego, że jej nieprawidłowe stworzenie, może w bardzo łatwy sposób zaburzyć nasze działania marketingowe, a co się z tym wiąże wdrożenie nieodpowiednich działań marketingowych, skutkuje na wprost przepaleniem budżetu na reklamę.
Persona to szczegółowy awatar, który zastępuje ideę lub abstrakcyjne dane. Celem, jest „niezawodna i realistyczna reprezentacja”, co czyni ją idealną do tworzenia komunikatów naszej marki.
Trudno jest nie tylko wymyślić unikalny wizerunek i ton marki, który chcesz kultywować, ale musisz także pamiętać o zachowaniu spójności w całej organizacji.
Zarówno pracownicy, jak i klienci muszą być w stanie łatwo zrozumieć, o co dokładnie chodzi w Twojej marce.
Brand persona to nic innego jak łatwy punkt odniesienia — ludzka twarz, z którą można się powiązać.
Ale jak spośród wielu możliwych twarzy, które mogą należeć do Twojej marki, wybrać tę właściwą? I czy może ich być wiele, czy tylko jedna ?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, omówimy, jak działa persona marki i poszczególne kroki, aby ją stworzyć dla Twojej firmy.
Czym jest Brand persona?
Persona marki to dosłowne przedstawienie marki jako osoby, nadając twarz abstrakcyjnym cechom, wartościom i głosowi, który kultywuje firma. Polega na stworzeniu wyimaginowanej osoby, wraz z fikcyjnym imieniem, hobby, upodobaniami i antypatiami — podobnie jak pisarz może stworzyć profil postaci.
Jak więc firmy wykorzystałyby personę marki?
Podobnie jak w przypadku dokumentu, takiego jak przewodnik po stylu marki, który przedstawia różne sposoby wizualnej reprezentacji marki, persona marki promuje spójność.
✔️Wewnętrznie daje pracownikom punkt odniesienia, jak marka powinna być postrzegana, ułatwiając jej dokładne reprezentowanie.
✔️Zewnętrznie daje klientom twarz, na której można się oprzeć, dając wyraźniejsze wrażenie marki niż logo lub styl pisania.
Jak persona marki pasuje do innych elementów brandingu?
Persona marki a tożsamość marki.
Zarówno osobowość marki, jak i tożsamość marki określają co sprawia, że marka jest wyjątkowa dzięki atrybutom wizualnym. Jednocześnie tożsamość marki jest terminem hurtowym, który obejmuje wszystkie aktywa, które składają się na reprezentację marki.
Tożsamość marki zazwyczaj obejmuje:
✔️logo,
✔️stronę internetową,
✔️styl typografii i schemat kolorów.
W ten sposób persona marki jest kolejnym wizualnym atutem, który pasuje do tożsamości marki.
Chociaż persona i osobowość brzmią podobnie, pierwsza opisuje awatara opartego na obrazie, podczas gdy druga opisuje ogólny klimat. Osobowość marki może obejmować opisy tonu pisemnej komunikacji marki (jej głosu) — na przykład, czy jest ona formalna, czy swobodna. Persona marki jeszcze bardziej rozwinie te cechy osobowości, ustanawiając dosłowny charakter.
Brand persona – reprezentuje grupę kupującą Twoje produkty lub usługi.
Persona kupująca to reprezentacja segmentu klientów jako osoby.
Określa się je poprzez określenie danych demograficznych, takich jak wiek, wykształcenie, region itp.
W kolejnym kroku precyzuje się pytania i zawęża się komunikaty aby trafić w sedno problemu, bólu, czy wyzwania Brand persony.
Ale to nie wszystko, tych person można mieć wiele i dlatego zgłębienie tematu jest bardzo ważne.
Jak stworzyć personę marki ?
✔️Imię i nazwisko: ponieważ ma to być osoba, musi to być prawdziwe ludzkie imię, a nie nazwa firmy.
✔️Zdjęcie: ważne jest, aby wizualizować osobę, aby zobaczyć ją jako osobę. Obraz może być ilustracją lub zdjęciem stockowym (choć powinno wyglądać autentycznie).
✔️Bio: to jest krótka notka opisująca osobę i jej pochodzenie
✔️Wiek: może odnosić się do grupy rówieśniczej konsumentów, do której pasowałaby dana osoba
✔️Hobby: jakie zajęcia niezwiązane z biznesem lubi ta osoba
✔️Osobowości: określenie kim jest, co robi na co dzień, co czyta, co ją inspiruje, jakim jest rodzajem osobowości – wrażliwa, władcza, emocjonalna, pragmatyczna
✔️Lubi/nie lubi: ulubione potrawy, muzyka, telewizja itp.
✔️Cytat: przydatne jest dołączenie kilku cytatów, aby dać głos osobie. Mogą one dotyczyć wszystkiego, ale powinny w jakiś sposób pokazywać osobowość.
Dobrze by było uporządkować wszystkie te informacje na arkuszu. Nie musi to być nic zbyt formalnego ani nadmiernie zaprojektowanego, zwłaszcza jeśli jest przeznaczone wyłącznie do użytku wewnętrznego. Zazwyczaj ten dokument trafia do biblii marki lub firmowej wiki.
Na koniec, jeśli chcesz się upewnić, że otrzymujesz informacje zwrotne na temat osobowości Twojej marki. Przetestuj to na współpracownikach lub przykładowych klientach, korzystając z ankiety, aby określić, jak postrzegają tę osobowość. Ponieważ persona polega na autentyczności, więc celem jest trafić tak blisko, jak to możliwe.
Podsumowując
Wszystkie marki chcą odnosić się do swoich klientów, a ich wysiłki zbyt często okazują się naciągane i nieautentyczne.
Łączenie się z odbiorcami to ciągły, trudny proces, który warto co jakiś czas analizować.
W końcu możesz wymyślić najbardziej wyrafinowaną strategię marketingową, jaką można sobie wyobrazić, ale właśnie to ona ma trafić w serce twojego odbiorcy. A więc jego poznanie to pierwszy krok przed wyruszeniem w podróż marketingową.