PIERWSZE KROKI W E-COMMERCE
Najlepszy sposób na start w e-commerce to założenie własnego sklepu internetowego. Umożliwi Ci on stworzenie rozpoznawalnej marki, prezentowanie produktów w wybrany przez Ciebie sposób oraz budowanie lojalnej grupy klientów.
Jak założyć sklep internetowy?
✔Zdecyduj, jaki produkt chcesz sprzedawać …
✔Wybierz najlepszą platformę e-commerce …
✔Zaprojektuj wygląd sklepu internetowego. …
✔Oferuj metody płatności dostosowane do klientów. …
✔Zdecyduj o opcjach dostaw. …
✔Zadbaj o regulamin i politykę prywatności.
I właśnie dzisiaj chce wam powiedzieć parę słów n temat punktu dwa.
W zależności od Twojego budżetu, od tego co chcesz sprzedawać i jaki masz plan i strategie na swoją firmę to taka platformę warto wybrać.
Ja w mojej pracy zaczynałam od bardzo prostego sklepu internetowego, a w zasadzie hybrydy łączącej sklepy stacjonarne ze sprzedażą w sieci, ale to było lata temu, jak e-commerce był jeszcze raczkujący. Potem w miarę rozwoju zmieniałam silniki, ostatecznie pracując na Magento 2 wraz z opcją aplikacji hybrydowej. W jednej z moich obecnych firm pracuję na rozwiązaniu typu SAAS i w tym momencie, w jakim jestem, jest ono dla mnie wystarczające. A więc pokrótce przedstawię Ci rozwiązania, jakie możesz znaleźć na rynku i pokażę Ci moją perspektywę wad i zalet poszczególnych rozwiązań.
◾Opcja numer 1
Marketplace np.
✔Allegro
✔Amazon
✔Facebook
✔Olx
Zalety
Niskie koszty początkowe
Szybkie rozpoczęcie sprzedaży
Wady
Wysokie prowizje od sprzedaży
Brak wpływu na wygląd sklepu i funkcjonowanie sklepu
Dodatkowe nie mamy kontroli nad platformą
Komentarz:
✔ W zasadzie nie jest to pełen sklep, nad którym masz kontrolę i możesz planować sprzedaż. Jest to rozwiązanie, które według mnie możesz mieć jako dodatek ale w żaden sposób nie zastąpi Ci to strony internetowej marki.
Dla kogo jest to dobre rozwiązanie ?
Dla młodych osób, które chcą spróbować sprzedaży w sieci, kupić coś gdzieś taniej i sprzedać drożej, bez kosztów, bez budowania firmy i marki.
◾Opcja numer 2
SaaS – gotowe usługi
✔Czym jest SaaS?
SaaS to skrót od angielskiego software as a service, co w tłumaczeniu oznacza oprogramowanie jako usługę. SaaS umożliwia korzystanie ze wszystkich funkcjonalności wybranego oprogramowania, jednak cała infrastruktura IT znajduje się po stronie wykonawcy (czyli firmy, która usługę wdraża). Po stronie klienta pozostaje tylko uregulowanie opłat, czyli abonamentu.
✔Jakie sa zalety SaaS?
Główną korzyścią wynikającą z wdrożenia SaaS jest przede wszystkim redukcja kosztów firmowych. Całkowity koszt pozyskania, instalacji, utrzymania oraz użytkowania jest stosunkowo niski. Miesięczne abonamenty zależeć będą od wielu czynników, jednak z pewnością wdrożenie SaaS będzie mniej obciążające dla naszego budżetu niż inwestycja w infrastrukturę IT oraz obsługę serwisową. Daje to również możliwość korzystania ze skomplikowanych aplikacji, które w przypadku tradycyjnego modelu wymagałyby specjalistów wewnątrz organizacji oraz dodatkowych szkoleń.
✔ Jakie są wady tego rozwiązania ?
Powierzamy całe nasze dane firmie zewnętrznej. Jednym słowem jesteśmy uzależnieni od zewnętrznego dostawcy.
W e-commerce naszą walutą są dane klientów, a wiec dobrym rozwianiem jest je zbierać i aktualizować w osobnym systemie ERP.
Przykładowe firmy, które dostarczają tego typu rozwiązania:
I do sell
Shoper
Shopify
◾Podsumowując raz jeszcze
Zalety
✔ niskie koszty początkowe
✔ możliwość szybkiego rozpoczęcia sprzedaży
✔ możliwość edycji części elementów w sklepie
✔ stabilne działanie systemu
✔ wiele funkcjonalności można dokupić poprzez wszelkie aplikacje
✔ bezpieczeństwo i aktualizacje znajdują się po stronie usługodawcy
Wady
✔ miesięczne opłaty abonamentowe
✔ nie jesteś właścicielem sklepu
✔ wdrożenie rozwiązań personalizowanych specjalnie pod Ciebie bardzo kosztowne
◾Opcja numer 3
Własny sklep internatowy oparty o gotowe rozwiązania np.
✔Wordpress +WooCommerce – najpopularniejsze dla początkujących sklepów
✔Magento
Komentarz – ja pracowałam długie lata na platformie Magento 2 i uważam ze jest fantastyczna.
Natomiast jej wdrożenie opłaca się od pewnej skali.
Zalety własnego sklepu internetowego
✔ możliwość dostosowania wyglądu i działania sklepu pod własne potrzeby
✔ możliwość rozwijania sklepu pod nowe funkcjonalności
✔ możliwość wdrażania promocji jakie tylko chcemy
✔ pełna kontrola nad sklepem
✔ dobre przygotowanie pod optymalizacje SEO
✔ bardzo opłacalne przy dużych wolumenach sprzedażowych
Wady
✔ większe koszty początkowe
✔ konieczność aktualizacji i administracji sklepu we własnym zakresie
✔ opłaty za hosting
✔ często problem ludzki z deweloperem
Komentarz
Nie raz miałam informacje, że małe sklepy odzieżowe borykają się z obsługą sklepu.
Dlaczego? – dlatego, że są małe i nie trafiają do profesjonalnych firm lub w dużych firmach są małym klientem, a więc brzydko mówiąc obrabianym na końcu.
Często te firmy bardzo dużo tracą, bo nie są w stanie szybko reagować na potrzeby rynku np. szybko włączać promocji i wdrażać rozwiązań i tu konkurencja, która jest sprawniejsza, szybsza i większa działa z odpowiednim wyprzedzeniem, co w konsekwencji nie pozwala wzrastać.
Sama to przeżyłam, gdyż podczas mojej kariery byłam na początku małym e-commerce, który właśnie borykał się z tego typu problemami.
Potem rozpoczęłam działania na platformie Magento 2 i też miałam firmy, które niestety nie sprawdziły się w obsłudze. Bardzo dużo pieniędzy wydałam na migracje z platformy na platformę, gdyż jest to kosztowne i czasochłonne przedsięwzięcie. Dlatego rekomenduję pochylenie się w tym miejscu i wybranie odpowiedniej platformy dla swojego biznesu.
Zwracam także uwagę na to, żeby nie wybierać rozwiązań tylko na ten moment. Zadajcie sobie pytanie, gdzie jestem teraz – a gdzie chcę być za dwa lata? Odpowiedź na to pytanie pozwoli Wam uzyskać informację jaka formę wybrać. Czyli nie wybierajmy platformy pod wielką sprzedaż jak jesteśmy na początku drogi, ale też nie wybierajmy tylko na ten moment. Załóżmy sobie plan rozwoju naszego sklepu na przestrzeni dwóch lat, gdzie jesteśmy a gdzie chcielibyśmy być i co możemy osiągnąć w scenariuszu optymistycznym lub pesymistycznym.
I na bazie tego wybierzmy platformę, która nam na ten okres wystarczy. Skroimy ja dokładnie pod nasze potrzeby Weźmy pod uwagę, że wraz ze wzrostem sprzedaży będzie zwiększał się ruch, będziemy potrzebować wdrażać marketing automation, system rekomendacji i wiele innych rozwiązań.
Pamiętajmy także, że podczas zmiany platform, często dokonywany jest audyt. Jeśli nie jesteś deweloperem i dobrze się nie znasz, może okazać się ze Twoja strona jest nie do końca dobrze napisana i wymaga wielu zmian w samym kodzie a to generuje już bardzo dużo pracy co przekłada się na koszty. Ja osobiście miałam taką sytuację stawiając stronę na platformie Magento 2. Na początku wszystko było super. Zależało mi na tańszej firmie do wdrożenia więc taką wybrałam. Oczywiście firma deklarowała wspaniałe możliwości, ale że ja nie jestem deweloperem to nie miałam jak tego zweryfikować. Strona działała do momentu, do którego nie zwiększył się ruch i nie zwiększyła się znacząco sprzedaż.
Niemniej jednak po mojej stornie pozostało naprawienie tego, a więc w konsekwencji poniosłam spore koszty, tak jakbym robiła to dwa razy.
◾Podsumowując
Jeśli chcesz sprzedawać online, w pierwszej kolejności zrób strategię, zadaj sobie pytanie, gdzie chcesz być za dwa lata, jakie masz finanse i możliwości, co będziesz sprzedawał i jak chcesz rozwijając swoją firmę a tym samym sklep internetowy. I na tej bazie wybierz dogodne dla Ciebie rozwiązanie.