STRATEGIA BIZNESOWA – POZOROWANA LUB JEJ BRAK
Czym w ogóle jest strategia biznesowa i po co jej potrzebujemy? Czy jest skomplikowana?
Wydaje się, że “strategia” to coś przerażającego, zadajesz sobie pytanie “co to właściwie jest i czy opłaca się to robić?”
Definicji strategii biznesowej jest wiele, ale większość ich cech jest wspólna. Najprościej mówiąc strategia biznesowa to ustalenie długoterminowych kierunków funkcjonowania firmy, odpowiadających głównym założonym celom do osiągnięcia oraz zaangażowanie odpowiednich zasobów niezbędnych do zrealizowania tych celów.
Strategia powinna być jasna i posiadać uporządkowane metody działania, które będą również określone w sytuacjach kryzysowych. Istotne są aspekty względem konkurencji oraz polityki wewnętrznej firmy, a także wyznaczanie kanałów komunikacji i opracowanie koncepcji cen usług i produktów. Strategia powinna być dużo szerszą perspektywą niż zwykły biznesplan. Przede wszystkim powinna być długoterminowa i skonkretyzowana, spisana i zawierać mierzalne cele do osiągnięcia, które znacznie zbliżą przedsiębiorstwo do sukcesu rynkowego, a nie tylko wizje czy marzenia.
Czy da się budować firmę bez strategii biznesowej?
Otóż, moi Drodzy, da się i niejedna firma tak powstała i nawet funkcjonuje. Wszystko zmienia się w momencie kiedy chcemy przeskoczyć na wyższy poziom naszych działań. Wiele biznesów upada w początkowej fazie, ze względu na brak dobrze przygotowanej strategii. Wmawiamy sobie, że się nie opłaca, albo robimy to bardzo pobieżnie. Często słyszę “po co mi konkretna strategia, skoro mam w to w głowie”, a gdy zagłębiam się w temat, okazuje się że wcale tego w głowie nie ma.
ZACZNIJMY OD POCZĄTKU
Eliminacja wewnętrznych blokad
Nie ma znaczenia jaki produkt/usługę oferujesz, mogą to być np. suplementy, kosmetyki, baterie, gofry, fryzjerstwo, różnego rodzaju usługi, firma transportowa, agencja marketingowa, agencja nieruchomości etc. – pamiętaj, że wiele z tych biznesów już jest na rynku, one są i dobrze sobie radzą. Ale nie chcę tutaj Cię blokować i podcinać Ci skrzydeł. Jak wchodziłam na rynek z biżuterią też było pełno “biżuterii” więc nie blokujmy się! Nie każdy biznes jest innowacyjny. Ważne, żeby był przemyślany i żeby był na niego pomysł!
Zdefiniowanie swojej wizji
Aby strategia odniosła sukces, ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę, są wartości firmy i pożądana pozycja rynkowa czyli innymi słowy wizja firmy. Czy chcecie prowadzić najbardziej zorientowaną na klienta firmę na rynku i zbudować miejsce, do którego ludzie mogą przyjść i znaleźć wszystko, co chcą kupić lub skorzystać z usług? Stanowi to podstawę do opracowania skutecznej strategii. Wizja to nie tylko deklaracja misji, ale także określa propozycję wartości, profil idealnego klienta i podstawowy rynek.
Ustalenie swoich celów
Kolejnym krokiem budowania udanej strategii jest wyznaczenie celów. W większości przypadków będą one koncentrować się na elementach takich jak przychody, penetracja rynku, czyli w jaki sposób firma może konkurować, rozwijać się i prosperować.
Zbadanie rynku
Zobaczcie sami, że wiele jest “prostych” biznesów. Więc jeśli wchodzicie na rynek gdzie np. spożycie wina z roku na rok maleje, to może warto się zastanowić czy aby na pewno to dobry kierunek. Niektóre rynki po prostu nie potrzebują pewnych usług a inne potrzebują ich bardziej. To są dane wyjściowe, które na pewno warto zebrać i warto je znać zanim podejmiecie decyzję.
Gdzie pozyskać dane? Takie dane można pobrać z ogólnodostępnych raportów, np. przeprowadzanych przez firmę KPMG.
Określenie swojej przewagi konkurencyjnej
Ważnym jest zadać sobie pytanie, w jaki sposób będziecie konkurować na określonym rynku? Na tym etapie dowiecie się, JAK kreujecie popyt na swoje produkty lub usługi, zwiększacie sprzedaż, wykorzystujecie nowe technologie i generujecie wyższe marże. Dla wielu firm jest to krok decydujący. Brak zdefiniowania i wyartykułowania przewagi konkurencyjnej może być dla firm fatalny w skutkach.
Budowanie ram
Ostatnim elementem budowania układanki strategicznej jest sformułowanie ram. Musicie określić wszystko, co zostało wypracowane w poprzednich punktach. Zadbajcie o odpowiednią strukturę informacji, tak żeby całość była czytelna i zrozumiała dla każdego. Poszczególne części mogą być zbudowane na zasadzie opisów, przykładów i analiz oraz zakończone wypisaniem strategicznych wniosków.
Jak się wyróżnić?
Częstym błędem są zbyt ogólne wyróżniki typu: “Zadbamy o Twoją skórę, nasz zespół ma 20- letnie doświadczenie i mamy innowacyjny sprzęt” – szczerze, nic mi to nie mówi. Tak zgadza się, że są zawarte wszystkie wartości, ale tak mówi każdy. Jakby wyrzucić z opisu słowa “innowacyjne” “unikatowe” “najlepsze” “wyjątkowe” to w wielu opisach nic by nie zostało. W związku z tym, jak tworzycie pytania i odpowiedzi co daje Twój produkt to na prawdę dobrze się zastanówcie. A może Twój produkt nic nie daje a ma za to super opakowanie, które przykuwa uwagę. Czasami sięgamy po dany produkt tylko z ciekawości, ponieważ opakowanie było “ładne” i zwróciło naszą uwagę.
Ten ważny element kreatywny często w nowo powstałych firmach jest robiony po macoszemu, spotykam się często z tym, że jest to zbyt słabe, ogólne, zbyt pospolite, a jest to na prawdę ważny element, któremu trzeba poświęcić czas i zaangażowanie.
Przykłady?
Nie pisz na swojej stronie “Oferujemy wysokiej jakości obsługę klienta” – tak pisze każdy. Napisz: “Odpowiemy na Twoje zgłoszenie w ciągu 10 minut”. Nie pisz o jakości, pokaż ją! Pamiętaj też, że wszystko co mówisz musi być spójne z tym co robisz.
Doskonałym przykładem jest np. sprzedaż nieruchomości. Na Facebooku, w postaci liveów możesz pokazać, jak wygląda remont mieszkania i dzielić się ciekawostkami na temat branży nieruchomości. Bardzo mocno pomoże Ci to w zdobywaniu kolejnych klientów.
Sprzedajesz telefony? Rób recenzje i testy, które pokażą, jak działają poszczególne modele w praktyce. Masz piekarnię? Pokaż, jak wygląda proces powstawania chleba, opowiedz trochę, jak to wygląda od zaplecza. Wiesz, o co mi chodzi?
Prowadzisz sklep internetowy? W takim razie zadbaj o to, żeby Twoje opisy produktów były maksymalnie przyciągające dla klientów. Nie ograniczaj się do podawania “suchych” liczb i parametrów, bo to kompletnie nie działa na klientów. To, że telewizor ma 50 cali, niewiele klientowi powie, ale jeśli w opisie napiszesz, że oglądając na wielkim ekranie, poczuje się jak w kinie, to wyobraźnia klienta zacznie działać. Skup się na problemach klienta i pokaż, jak Twój produkt może je rozwiązać.